Life is a journey

Svalbard og Færøyene

SVALBARD
Fly direkte fra Oslo med Norwegian, eller med SAS via Tromsø. Er passkontroll, men kan også vise annen gyldig ID dersom man er norsk statsborger.

Overnatting: Hotell, gjestehus, eller mer spesielle overnattingssteder som Isfjord Radio eller Båten i isen.

Prisnivå: Er en del av Norge, men det aller meste må flyes inn, så det sier seg selv at kostnadene er høyere.

Passer for: Kommer an på aktivitetene, men det finnes noe for hele familien.

Longyearbyen:
Opprinnelig gruvesamfunn, men bare en gruve er i drift i Longyearbyen i dag.

Svalbard Museum – kultur- og naturhistorisk museum. Med alt fra historie til geologi og naturforhold.

Det er ikke lov til å forlate Longyerbyen uten våpen i tilfelle man møter isbjørn. Man må ha våpenkort for å ha tillatelse til å bære våpen. Dersom man er på organisert tur, er det som regel turleder som har våpen og har ansvar for alle. Våpenskap på butikken, barer og spisesteder til å sette dem fra seg. Man går heller ikke med sko inne, alle henger av seg og setter skoene ute i gangen.

Vinter:
Enten dagsturer til fots, med ski eller truger, eller med hundespann eller snøscooter. En populær tur å gå for egen maskin er Trollsteinen, 850moh.
Dagstur med scooter til f.eks. den russiske bosetningen i Barentsburg. Det er som å komme til en helt annen verden. Masse fargerike hus, men virker helt øde. Prøv også russisk lunsj på hotellet.
Kan også dra på dagstur til østkysten, der det er størst sjanse for å se isbjørn, og også isfjell. Eller til Tempelfjorden som også er vakker med store breer og daler.
Tur til Pyramiden – gruveby som står akkurat slik den ble forlatt i 1998. Litt spøkelsesaktig.
Tur til Båten i isen eller Isfjord Radio.
Alternativt kortere turer i området rundt Longyearbyen.

Du kan også kombinere alt med en lengre ekspedisjon. Vi var på tredagers ekspedisjon med snøscooter, og overnattet blant annet på Isfjord Radio, og badet i Isfjorden.

Sommer:
Fotturer til Trollsteinen eller Sarkofagen, eller andre steder.
Båtturer til Pyramiden eller Barentsburg. Ser også isbreer og annen flott natur underveis.
Hundetur på hjul
ATV
Ridetur – både for nybegynnere og erfarne
Kajakk
Fossilplukking – får også ta dem med hjem

Finn informasjon om aktiviteter, overnatting, og andre nyttige opplysninger.


FÆRØYENE
Færøyene består av 18 øyer og er en del av Danmark, men har selvstyre og egen regjering med representanter i det danske folketinget. Fiske er den viktigste næringen.

Hvordan komme dit: Fly med Atlantic Airways enten fra Bergen, Stavanger, København eller London. De flyr også fra andre destinasjoner, men disse er nok de enkleste alternativene fra Norge.

Passer for: Egentlig for alle. Jeg har selv vært der både som ungdom og senere i mer voksen alder med en venn.

Prisnivå: Ca. samme prisnivå som Danmark.

Tórshavn – Øyrikets hovedstad.
– Tinganes, den gamle bydelen i Tórshavn.
– Nordens hus – kulturhus med konserter, teater, danseforestillinger og kunstutstilling.
– Feiringen av Olsok til minne om Olav den Helliges død 29.juli. En kjempestor folkefest!

Kirkjubøur – var Færøyenes geistlige og kulturelle sentrum frem til reformasjonen da bispedømmet ble nedlagt. Ruinene av en gammel domkirke, og Røykstovan. Norske kong Sverre (1151-1202) vokste opp på Kirkjubøur før han dro tilbake til Norge for å kreve sin kongerett sammen med birkebeinerne. Kan enten ta buss eller alternativt gå ca. to timer og få flott utsikt på kjøpet.

Gjógv – idyllisk bygd på Eysturoy med naturlig havn. Bygden var sentral under innspillingen av TV-serien på NRK «Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet?» basert på boken med samme navn. Mye av handlingen foregår på Færøyene.

I nærheten av Gjógv finner du også Færøyenes høyeste fjell, Slættaratindur (882m), med fantastisk utsikt over hele øyriket.

Fuglelivet er mangfoldig, så man kan dra til Vestmanna og se fuglefjellene. Et annet alternativ er dra ut på Nólsøy og være med på å fange stormsvaler for å merke dem. Denne aktiviteten foregår om natten, siden det er da disse fuglene er aktive.

Finn mer informasjon om Færøyene og andre aktiviteter. 

Hør innslaget på Kveldsåpent på NRK P1.

 



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


%d bloggers like this: